Hudba a spev ľudí zbližuje, sú našou spoločnou rečou a integrujúcim činiteľom. Preto album orešianskych piesní, ktorý je v týchto dňoch na trhu, je praktickým vyjadrením nášho cítenia a intencií nielen ako Orešancov, ale ako Slovákov a Európanov.

CD album "Keď perly zlatých vín..." svojim obsahom a zameraním zapadá do Malokarpatskej vínnej cesty, do regiónu Orešansko. Je autentickým vyznaním vzťahu k rodisku, úprimnou výpoveďou a pútavou novinkou pre vinárov a ctiteľov kvalitného vína.

Na novej CD platni sú naspievané piesne tanečného charakteru s ľudovým „podtónom“. Centrálnou témou a spoločným menovateľom všetkých piesní je vzťah k nášmu rodisku, rodnému kraju, téma vína, budovanie vinohradov, pivníc, keď sa vínko pretáča atď.

V závere sú piesne z tanečného pásma Orešanské veselice, piesne typické pre dolné Orešany a piesne každému veľmi dobre známe. Piesne sú pretkané radosťou, láskou k rodnej obci Dolné Orešany. Je to po prvý krát v histórii, keď sú tieto autentické piesne takto zachytené a naspievané. Obyvatelia regiónu Orešansko sa môžu hrdiť tým, že nikde v blízkom či ďalekom okolí nie je tak v piesňach ospievaná obec, ako obec Dolné Orešany, s malebným prostredím, orešanský región či lokalita, s jeho zvykmi, temperamentom, tradíciami a nárečím. Dolné Orešany sú stredom – už teraz veľmi známym – tak vehementne propagovanej vínnej cesty, tiahnucej sa pozdĺž Malých Karpát. Veria, že toto nové CD-čko nebude chýbať v žiadnej z ich domácností. Samozrejme nemalo by chýbať v žiadnej z ich pivníc, vinoték, či vinární, kde predávajú tento vínny „nápoj lásky“.

Piesne sú už teraz žiadané a tento nový album slúži k zviditeľneniu a k propagácii našej obce, k vyzdvihnutiu produktu vína, ktoré od vekov držalo úroveň živobytia človeka v tomto regióne.

Dolnoorešanské piesne slúžia na jeho spopularizovanie, na utuženie sebaurčenia. Zároveň vedú k snahám spolupatričnosti, spolunažívania a myšlienke lokálnej regionálnej hrdosti s cieľom zachovania a rozvinutia vlastnej identity, s cieľom utvrdiť ľudové hodnoty a odovzdať tak klenoty našim deťom a budúcim generáciám.